FINAŁ JUBILEUSZOWEJ XXXV OWiUB

W dn. 9 kwietnia 2022 r. zakończyła się w Opolu XXXV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Z okazji jubileuszu organizatorzy zwiększyli pulę miejsc do 90 uczestników w zawodach centralnych. Do Opola przyjechali wszyscy zakwalifikowani reprezentujący 37 szkół o profilu budowlanym z całej Polski, którzy wyłonieni zostali z 734 uczestników zawodów okręgowych (2800 uczestników eliminacji szkolnych). Organizatorzy zawodów:  Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu – Dyrektor Szkoły Zdzisław Ślemp oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej – profesor Andrzej Marynowicz, Prodziekan Wydziału,  jednocześnie Wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady i Przewodniczący Jury. Gospodarze zadbali o wsparcie licznych sponsorów, a patronaty honorowe nad imprezą sprawowały lokalne władze samorządowe i organy administracji rządowej (Marszałek Województwa Opolskiego, Prezydent Miasta Opola, Opolski Kurator Oświaty). Faworytami zawodów były dwie szkoły, reprezentowane przez dziesięcioosobowe ekipy: „Budowlanka” z Zielonej Góry i Zespół Szkół Budowlanych Nr.1 w Poznaniu. Zwycięzcą okazała się „Budowlanka” z Zielonej Góry uzyskując 589 punktów, drugie miejsce zajęła niespodziewanie tylko pięcioosobowa ekipa z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera z Limanowej – 410 punktów  (pięciu laureatów) a trzecie miejsce gospodarze ZSTiO im. Kazimierza Gzowskiego – 387 punktów.

Nasza szkoła nie zdołała powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu z Gdańska (2 miejsce) zajmując w tegorocznej edycji czwarte miejsce – 371 punktów ( trzech laureatów i trzech finalistów). Ekipa z Poznania uplasowała się dopiero na szóstym  miejscu z 221 punktami. Indywidualnie, pierwsze miejsce zajął Maciej Koniec (80 punktów) z Bydgoszczy, drugie Igor Stępski (78,5 pkt.) z zielonogórskiej „Budowlanki” a trzecie uczeń naszej szkoły – Paweł Galemba (73 pkt.). Pozostali uczniowie TAB-u zajęli miejsca: 7 – Maksym Kłoczewiak (66 pkt.), 17 – Jakub Baranowski (59,5), 47 – Igor Ciniewski (47,5), 48 – Igor Zwierzchowski (47,5) i 53 – Weronika Szymczak (45,5 pkt.). Organizatorzy oprócz wzorowej organizacji zawodów zapewnili uczestnikom również część relaksacyjną – zawody w strzelaniu do lotek. Wyników nie podaje, bo trafić wyskakującą nie wiadomo skąd lotkę jest bardzo trudno ale z kronikarskiego obowiązku stwierdzam, że na 5 strzałów trafił 5 razy uczeń miejscowej szkoły – Maciek. Tak zakończyła się XXXV OWiUB, do zobaczenia w Bydgoszczy, gdzie planowany jest finał następnej edycji Olimpiady.

Foto i tekst Włodzimierz Rodziewicz