Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Szkolne eliminacje XXXI OWiUB

W dniu 18 listopada br. odbyły się w naszej szkole eliminacje XXXI OWiUB. Udział wzięło 20 uczestników z kl.1,2,3 i 4. Eliminacje przebiegały w dwóch turach po 2 godziny zegarowe w jednej części. Maksymalnie można było zdobyć 80 punktów. Do zawodów okręgowych zgłoszono: Wiktora Przygodę z kl.3C, Helenę Chodosz z kl.3B, Adriana Franczaka z kl.2C, Bartosza Kuryłka z kl.2C, Mateusza Zabielskiego z kl.3B, Bartosza Kotowskiego z kl.2C, Szymona Camleta z kl.3B i Konrada Pachałę z kl.2D.

Zatwierdzenie zgłoszonej reprezentacji szkoły nastąpi na początku grudnia br. przez Komitet Główny OWiUB.

ELIMINACJE OKRĘGOWE XXX OWiUB

W piątek 31 marca 2017 r. oficjalnie zakończyły się eliminacje okręgu warszawskiego XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, przedstawiciele Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, sponsorzy firm: Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Veolia Energia Warszawa S. A., PERI Polska Sp. z o.o., BIMs Plus Sp. z o.o. Warszawa Spółka komandytowa, Tweetop Sp. z o.o., PURMO, uczniowie wraz z opiekunami z okręgu warszawskiego, uczniowie naszej szkoły i organizatorzy Olimpiady na czele z Przewodniczącą panią Mirosławą Popek i dyrektor Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie panią Katarzyną Majewską-Mrówczyńską, która powitała gości i wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Uczniowie czołowej szóstki otrzymali statuetki ufundowane przez Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz dyplomy, a także cenne nagrody rzeczowe. Pozostali z pierwszej dwudziestki liczne upominki. Statuetki, dyplomy i upominki dostali także nauczyciele, opiekunowie przygotowujący uczniów do Olimpiady.

Okręg warszawski w finale jubileuszowej, XXX OWiUB, która odbędzie się 7 kwietnia br. W Białymstoku reprezentować będą: Iryna Baryiovska (TAB Warszawa), Adrian Leszczyński (TAB Warszawa), Marcin Kryczka (ZSP Nr 3 Tomaszów Mazowiecki), Michał Piekarski (ZSPiPOW Nr 3 Piotrków Trybunalski), Kacper Bloch (ZSP Nr 3 Tomaszów Mazowiecki) i Kamila Kokoszka (TAB Warszawa).

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek, gdzie królował duży tort z napisem XXX lat OWiUB, a który był bardzo smaczny.

Trzymamy kciuki za powodzenie całej reprezentacji okręgu warszawskiego.

Wyniki eliminacji okręgowych XXX OWiUB

Ogłoszone zostały wyniki eliminacji okręgowych XXX OWiUB. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom zawodów okręgowych XXX Olimpiady odbędzie się w dniu 31 marca 2017r. (piątek) w ZSA-BiL o godz. 1200 w Warszawie ul. Przyrynek 9.

Na zawody centralne do Białegostoku pojedzie trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły z Iryną Batyiovską na czele, która zajęła pierwsze miejsce w Polsce.

Lista klasyfikacyjna uczestników zawodów II stopnia w okręgu VI. warszawskim [PDF]

ELIMINACJE OKRĘGOWE XXX OWiUB

W sobotę, 4 marca 2017 r. nasza szkoła gościła uczestników eliminacji okręgowych jubileuszowej XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Już od godz.7 zaczęli przybywać do szkoły reprezentanci 18 szkół z woj. mazowieckiego i łódzkiego, razem 73 uczniów (w tym 18 dziewcząt), żeby punktualnie o godz.9 rozpocząć rywalizację. Uczestników: uczniów, opiekunów, jurorów, sponsorów i gości powitała dyr. szkoły K. Mrówczyńska podkreślając rangę Olimpiady w szkolnictwie zawodowym. Przewodnicząca okręgu mazowieckiego M. Popek i przewodniczący jury T. Maj, omówili zasady i warunki tego współzawodnictwa. Po sprawdzeniu nienaruszalności kopert z zadaniami, przez troje opiekunów rozpoczęto zawdy, które trwały 2 godziny z przerwą obiadową.

Podczas gdy uczniowie "męczyli się" rozwiązując zadania, opiekunowie uczestniczyli w wykładzie prof. architekta, malarza i byłego mistrza olimpijskiego w szermierce Jerzego Zabłockiego. Profesor przedstawił swoją współpracę i osiągnięcia zawodowe polskiego, innowacyjnego konstruktora budowlanego i pioniera technik linowo-prętowych Wacława Piotra Zalewskiego (1917-2016). W. Zalewski to wybitny konstruktor w Polsce (np. katowicki Spodek, dworzec kolejowy w Katowicach, supersam w Warszawie), w Wenezueli np.(hale sportowe, magazyny i inne). Był także wykładowcą na uczelniach w Polsce, Wenezueli a także w USA, w których eksponował swoje idee o konstrukcji wiszących dachach, oryginalnych wieżowcach i funikularnych konstrukcjach. Zmarł w Bostonie. Interesujący wykład ilustrowany fotografiami wieżowców, rysunków Wacława Zalewskiego, przez bardzo skromnego, który pomijał swoje osiągnięcia twórcze, Jerzego Zabłockiego spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli - opiekunów uczniów, przyszłych budowlańców.