SUKCES TAB NA ZAWODACH CENTRALNYCH - PIERWSI PO RAZ DRUGI

W wyniku eliminacji okręgowych XXXII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, które odbyły się w dn. 2 marca 2019 r., równocześnie w 12 okręgach, z okręgu warszawskiego awansowało siedmioro uczestników (w tym sześciu uczniów naszej szkoły). Finał odbył się w dniach 11-13 kwietnia br., w Wodzisławiu Śląskim w gościnnym Zespole Szkół Technicznych.

Do Wodzisławia Śląskiego pojechaliśmy pociągiem. Na stacji czekał na uczestników jeden z organizatorów, który busem zawiózł nas do miejsca zakwaterowania – hotelu Ostrawa. Po krótkim pobycie w tym kameralnym hotelu o przyzwoitym standardzie udaliśmy się na zwiedzanie tego śląskiego miasteczka. Po obejrzeniu centralnego punktu miasta – rynku wróciliśmy do hotelu, by przygotowywać się do piątkowych eliminacji.

W piątek, zaraz po śniadaniu, autokarami zostaliśmy przewiezieni do Zespołu Szkół Technicznych, w którym miały się odbyć zawody centralne. Po wylosowaniu miejsc na sali, uczniowie zostali powitani przez dyr. szkoły Czesława Pieczkę, starostę powiatu wodzisławskiego Leszka Bizonia i przewodniczącą Komitetu Głównego Olimpiady dr inż. Magdalenę Kruk. Rozpoczęły się pięciogodzinne zmagania podzielone na trzy tury, w których w sumie można było zdobyć 100 punktów. Salę, nasi uczniowie opuszczali w minorowym nastroju, małomówni, analizowali popełnione błędy, narzekali na trudne zadania…ogólnie smutek i rozczarowanie. Jednak należy pamiętać, że rywale też popełniają błędy a na oficjalne wyniki trzeba poczekać.

W sobotę, po wypoczynku w hotelu ponownie przyjechaliśmy do Zespołu Szkół, w którym
w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej miało się odbyć ogłoszenie wyników Olimpiady. Uroczystość prowadził dyr. szkoły p. Czesław Pieczka, który powitał  uczestników: parlamentarzystów, samorządowców, byłych dyrektorów szkoły, przedstawicieli Komitetu Głównego, jurorów, sponsorów, uczniów i zaproszonych gości. Po wstępie głos zabrał przewodniczący jury dr inż., Andrzej Marynowicz z Politechniki Opolskiej, który również bez zbytniego pośpiechu, ze specyficznym poczuciem humoru, omawiał wyniki. Zwyczajowo, wyniki uczniów wymieniane są od końca. Najpierw miejsca od 80 do 71, potem 70 do 61 itd. Rozlega się pieśń „We Are The Chmpions” wychodzi na podium pierwsza grupa uczniów – nie ma nikogo z naszej ekipy, następna grupa zakwalifikowana jako uczestnicy – też nie ma nikogo z naszych – wniosek, każdy będzie co najmniej finalistą. Znowu  „We Are The Chmpions” następna dziesiątka – również bez naszych. Czyżby sukces? Koniec wyczytywania finalistów – zaczynają się laureaci: 29 m. Adam Zagajewski, pieśń i następna grupa – 23 m. Konrad Pachała, następna grupa – 16 m. Adrian Franczak, następna -13 m. Krzysztof Buchała, 10 m. Daniel Boguszewski i 7 m. Bartosz Kuryłek. Euforia, jesteśmy pierwsi zespołowo. Niedowierzanie, radość w  zespole, po pięciu latach znowu pierwsi i to w szkole najlepszej w Polsce. Otrzymujemy puchar Prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który wręcza Roman Lulis z Mazowieckiej Okręgowej Izby Inż. Budownictwa. Następuje zakończenie Olimpiady przez Przewodniczącą Komitetu Głównego dr inż. Magdalenę Kruk. Gratulacje, fotografie, poczęstunek i koniec tej niesamowitej imprezy.

Podsumowując osiągnięcia całej ekipy warto podkreślić: 29 miejsce Adama, który jest dopiero w drugiej klasie! i Bartka, który w porównaniu do ubiegłego roku „przeskoczył” prawie o 70 miejsc. Bardzo wyrównany poziom pozostałych uczniów, wszyscy są z trzecich klas pozwala rokować nadzieję, że powtórzą ten sukces w przyszłym roku w Rzeszowie ale również indywidualnie znajdą się na „pudle” czego im szczerze życzę.

Włodzimierz Rodziewicz