Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Wielki Sukces Uczniów TAB

W dniu 16 kwietnia 2015 r. do Warszawy przyjechały reprezentacje (uczniowie i opiekunowie) 45 szkół budowlanych z 12 okręgów, razem z gospodarzami 82 osoby (9 dziewcząt i 73 chłopców). W gmachu Inżynierii Lądowej otrzymali programy Olimpiady, bilety na komunikację miejską i rozlosowano numery stolików. Po zakwaterowaniu, kolacji nastąpił zasłużony odpoczynek, chociaż niektórzy jeszcze zwiedzili najbliższe okolice domów studenckich.

W piątek 17 kwietnia, po śniadaniu wszyscy uczestnicy stawili się punktualnie o godz. 8 w Małej Auli Politechniki Warszawskiej. W uroczystym otwarciu Finału Centralnego XXVIII OWiUB uczestniczyli: Prorektor ds Ogólnych PW prof.dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, organizatorzy z PW i Zespołu Szkół Arch.-Bud., jury zawodów, sponsorzy, uczniowie wraz z opiekunami. Po powitaniu, prezentacji gości Minister Olgierd Dziekoński odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ze stosownym przesłaniem, życzeniami sukcesów dla wszystkich uczestników. Po opuszczeniu auli przez gości rozpoczęły się zawody, które przebiegały w trzech sesjach.

Gdy uczniowie rozwiązywali zadania  opiekunowie spotkali się w gmachu IL z  organizatorami i przedstawicielami władz. Po 2 godzinnym spotkaniu opiekunowie podzieleni na 3 grupy udali się na ciekawsze budowy w Warszawie.

Jedną z ciekawszych budów, była kosztowna renowacja Hotelu Europejskiego, która wymagała wykonania 3 kondygnacji podziemnych i dodatkowo jednej nadziemnej, likwidacji dużej części stropów Kleina, nowego dachu itd.

Widok panoramy Warszawy z tej perspektywy stanowił dla uczestników niezapomniane wrażenie. Krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym zakończył zwiedzanie i stanowił sygnał do powrotu na obiad do Centralnej Stołówki PW, do której po chwili dotarli uczniowie i organizatorzy. Po obiedzie uczniowie i opiekunowie udali się metrem (w tym nowo otwartą 2 linią) do Centrum Nauki Kopernik, w którym prawie trzygodzinna wizyta, pozwoliła się zapoznać z bogatą ekspozycją eksponatów na których można było zaobserwować najróżniejsze doświadczenia fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Po powrocie do miejsc zakwaterowań, większość uczestników omawiała sposoby rozwiązania zadań, szanse na miejsce w tym trudnym egzaminie.

W sobotę 18 kwietnia uroczystość zakończenia Finału Centralnego XXVIII połączona z ogłoszeniem wyników odbyła się w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych, położonych w pobliżu skarpy wiślanej i w sąsiedztwie Nowego Miasta (ul.Przyrynek 9).

W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy zainteresowani, a wśród nich: uczniowie, opiekunowie, organizatorzy z wiceprzewodniczącą Anną Jankowską, jury na czele z Rudolfem Maciejończykiem, gospodarze na czele z dyr. szkoły panią Jolantą Pindelską, sponsorzy z firm: FAKRO, SPC, Maz. Okręgowej Izby Inż. Bud., Śródmieście –Dzielnica m.st Warszawy, PWPW, Biuro Edukacji reprezentowała Mirosława Nowotniak, a Łukasz Kasprzyk Wydział Oświaty i Funduszy Europejskich.

Oprawę artystyczną stanowili uczniowie szkoły oraz chór Liceum Ogólnokształcącego nr. LXXV im. Jana III Sobieskiego z ul.Czerniakowskiej.

Po odczytaniu protokołu z zawodów przez przewodniczącego jury, Anna Jankowska rozpoczęła odczytywanie miejsc uczestników, w czym pomagał jej sekretarz Komitetu Głównego Andrzej Oniszczuk. Tradycyjnie miejsca uczestników odczytywane były od końca listy co z krótkimi przerwami  na występy artystyczne potęgowało napięcie.

Dla wszystkich uczestników było wiadome, że rywalizacja zespołowa odbędzie się pomiędzy szkołami, które reprezentuje największa liczba zawodników w tej edycji: TAB z Warszawy (gospodarz zawodów) i długoletni lider olimpiad – zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego. Do samego końca odczytywania nazwisk nie było wiadome kto zwycięży.

WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY

Ostatecznie zespołowo zwyciężyła nasza szkoła: Piotr Tyc – 1 miejsce, Bartosz Szymański – 5 miejsce, Filip Kawęcki – 7 m., Hubert Przybyszewski – 11 m., Adam Wytrykus – 18 m.,, Mateusz Perka – 20 m., Patryk Czaplicki - - 34m., Jakub Cichowicz – 41 m., i Mateusz Walczak – 59 m. W sumie uzyskaliśmy 551 punktów a Wodzisław Śląski 463.

Należy podkreślić, że uczniowie z Wodzisławia uzyskali: 2 miejsce – Daniel Mazurek, 3 miejsce – Adrian Katryniok i 4 miejsce – Kamil Bugla.

Indywidualnie 1 miejsce uzyskał Piotr Tyc z TAB-u, który otrzymał 75 punktów, tyle samo co ubiegłoroczny zwycięzca Daniel Mazurek z Wodzisławia Śląskiego, ale o miejscu zadecydowały regulaminowe dodatkowe kryteria.

Przypieczętowaniem sukcesu naszej szkoły było przyznanie pucharu ufundowanego przez Polski Związek Pracowników Budownictwa dla Włodzimierza Rodziewicza za 1 miejsce w rankingu opiekunów laureatów  Finału XXVIII Olimpiady.

Po ogłoszeniu zakończenia  Olimpiady, uczestnicy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia i po obiedzie zaczęli się rozjeżdżać do swoich domów.

Fotografie i tekst: Włodzimierz Rodziewicz