ELIMINACJE OKRĘGOWE XXX OWiUB

W sobotę, 4 marca 2017 r. nasza szkoła gościła uczestników eliminacji okręgowych jubileuszowej XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Już od godz.7 zaczęli przybywać do szkoły reprezentanci 18 szkół z woj. mazowieckiego i łódzkiego, razem 73 uczniów (w tym 18 dziewcząt), żeby punktualnie o godz.9 rozpocząć rywalizację. Uczestników: uczniów, opiekunów, jurorów, sponsorów i gości powitała dyr. szkoły K. Mrówczyńska podkreślając rangę Olimpiady w szkolnictwie zawodowym. Przewodnicząca okręgu mazowieckiego M. Popek i przewodniczący jury T. Maj, omówili zasady i warunki tego współzawodnictwa. Po sprawdzeniu nienaruszalności kopert z zadaniami, przez troje opiekunów rozpoczęto zawdy, które trwały 2 godziny z przerwą obiadową.

Podczas gdy uczniowie "męczyli się" rozwiązując zadania, opiekunowie uczestniczyli w wykładzie prof. architekta, malarza i byłego mistrza olimpijskiego w szermierce Jerzego Zabłockiego. Profesor przedstawił swoją współpracę i osiągnięcia zawodowe polskiego, innowacyjnego konstruktora budowlanego i pioniera technik linowo-prętowych Wacława Piotra Zalewskiego (1917-2016). W. Zalewski to wybitny konstruktor w Polsce (np. katowicki Spodek, dworzec kolejowy w Katowicach, supersam w Warszawie), w Wenezueli np.(hale sportowe, magazyny i inne). Był także wykładowcą na uczelniach w Polsce, Wenezueli a także w USA, w których eksponował swoje idee o konstrukcji wiszących dachach, oryginalnych wieżowcach i funikularnych konstrukcjach. Zmarł w Bostonie. Interesujący wykład ilustrowany fotografiami wieżowców, rysunków Wacława Zalewskiego, przez bardzo skromnego, który pomijał swoje osiągnięcia twórcze, Jerzego Zabłockiego spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli - opiekunów uczniów, przyszłych budowlańców.

WR