FINAŁ XXXI OLIMPIADY WIEDZY i UMIEJĘTNOŚCI BUDOWLANYCH

W dniach 12-13 kwietnia 2018 r. w Zielonej Górze odbył się finał XXXI OWiUB na który przyjechało 82 uczestników z 41 szkół o profilu budowlanym z całej Polski. Ekipa naszej szkoły, którą reprezentowało pięcioro uczniów przyjechała do Zielonej Góry, po południu w piątek 12 kwietnia i została powitana na dworcu przez uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w ZG, którzy jako przewodnicy towarzyszyli do internatu -  miejsca zakwaterowania wszystkich uczestników finału. Po krótkim odpoczynku nasza ekipa udała  się na krótki rekonesans po mieście. Od razu dało się zauważyć dbanie mieszkańców o estetykę miasta: czysto, dużo kwiatów, zieleni... Na jednym z trawników na tabliczce był napis: "Nie łazić po kwiatach", być może to ostrzeżenie powoduje szczególne dbanie o zieleń w mieście? Na zielonogórskim deptaku, w różnych miejscach spotkaliśmy kilkanaście stalowych, zabawnych figurek tzw. bachusików, które nawiązują do winiarskich tradycji miasta. Podobno w całym mieście znajduje się ponad 40 różnych bachusików. Po powrocie do internatu i kolacji wszyscy udali się na spoczynek by w piątek, 13 kwietnia przystąpić do olimpijskiej rywalizacji.

Punktualnie, po śniadaniu autobusy przewiozły uczestników do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie w auli o oryginalnym suficie nastąpiło rozpoczęcie  Olimpiady. Losowanie miejsc i numeracja stolików znajdowała się w małych cegiełkach umieszczonych w kolorowych kaskach. Taka organizacja pozwoliła na szybkie, bezkonfliktowe rozmieszczenie uczestników na sali. Gospodarzem uroczystości była pani dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Małgorzata Ragiel, która niezwykle serdecznie powitała uczniów, organizatorów, gości, jury zawodów i opiekunów.

Rozpoczęła się Olimpiada, przebiegająca w trzech etapach. Gdy uczniowie zmagali się zadaniami, opiekunowie zwiedzali Zieloną Górę: Stary Rynek, Plac Pocztowy oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w którym znajdowało się Muzeum Wina, Muzeum Dawnych Tortur oraz Muzeum Zielonej Góry - przedstawiające dzieje miasta.

Po zakończeniu części pisemnej, obiedzie, uczniowie z opiekunami udali się do Filharmonii Zielonogórskiej na występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej w szkole od ponad pięćdziesięciu lat. Po koncercie uczestnicy udali się do Palmiarni, która powstała w 1961 r., dostawiona do domu winiarskiego z 1818 r. Kilkakrotnie była przebudowywana by zmieścić jedną z najwyższych palm w Polsce oraz okazy egzotycznej roślinności. W palmiarni znajduje się kilkanaście akwariów z kolorowymi rybami, a w jednym z nich, aż o pojemności 10 tysięcy litrów pływają: rekiny sumowate, sum afrykański, liny, piranie i inne. We wnętrzu Palmiarni znajdują się dwa tarasy widokowe z których przy dobrej pogodzie można podziwiać całą panoramę Zielonej Góry.

W sobotę nastąpił z niecierpliwością oczekiwany moment, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wyniki odczytywał przewodniczący jury - dr inż. Andrzej Marynowicz z Politechniki Opolskiej.

Wbrew oczekiwaniom obserwatorów, nastąpiła całkowita zmiana liderów Olimpiady w klasyfikacji indywidualnej jak i też zespołowej (szczegółowe wyniki - www.olimpiadabudowlana.pl).

Indywidualnie:

• 1 miejsce - Mariusz Myszor (Wieruszów)
  • 2 miejsce - Mateusz Wilim (Opole)
  • 3 miejsce - Bartłomiej Wójcik ( Stalowa Wola)

Zespołowo:

• 1 miejsce - Zespół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu (302 pkt)
  • 2 miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej (270 pkt)
  • 3 miejsce - Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim (261 pkt)
  • 4 miejsce Zespół Szkół Budowlanych w Zielonej Górze  (217 pkt)
  • 5 miejsce Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Warszawie (209 pkt)

Indywidualnie nasi uczniowie zajęli miejsca:

• 9   - Wiktor Przygoda (70,5 pkt)
  • 33 - Helena Chodosz (58,5 pkt)
  • 41 - Mateusz Zabielski (55,5 pkt)
  • 43 - Adrian Franczak (55,0 pkt)
  • 80 - Bartosz Kuryłek (40,0 pkt)

Otrzymane wyniki uznać należy za dobre biorąc pod uwagę debiutancki występ naszych uczniów oraz, że dwóch dopiero jest w klasie drugiej.

Z Zielonej Góry wracaliśmy zadowoleni nie tylko z wyników, ale także z atmosfery jaką stwarzali organizatorzy, warunkami noclegowymi i wyżywieniem, świetną organizacją i wyjątkową troskliwością jaką otaczał nas personel szkoły pod kierunkiem pani Dyrektor Małgorzaty Ragiel. Dziękujemy pani Małgorzato.

WR