Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Warsztaty Rysunkowe

Warsztaty Rysunkowe w Toruniu 2018

W dniach 7 lipca - 13 lipca odbył się 7 dniowy wakacyjny plener rysunkowy w Toruniu zorganizowany w naszej szkole dla naszych uczniów w ramach Sobotnich Warsztatów Rysunku i Kompozycji

Na miejsce pleneru wybraliśmy Toruń ze względu na piękną zabytkową architekturę, niezliczoną ilość ciekawych kadrów malarskich i rysunkowych oraz fajny klimat. Zajęcia rysunkowe odbywały sie na wolnym powietrzu pod okiem naszych świetnych rysowników: Michała Porczyńskiego, Filipa Kozieradzkiego a także mojej skromnej osoby. Rysowaliśmy piękną zabytkową architekturę , urokliwe uliczki, wiejskie pejzaże z chatami krytymi strzechą w toruńskim skansenie. Podjęliśmy też próby malowania akwareli co było dla uczniów całkiem nowym doświadczeniem. Udało nam sie zaprosić jednego z najlepszych polskich akwarelistów pochodzenia wietnamskiego pana Minh Dam, który wykonał dla uczniów pokaz malowania akwareli " na żywo" połączony z wykładem. Nasi uczniowie mieli też okazję zapoznać się z tym jak rysują i malują najlepsi studenci Wydziału Architektury P.W. bo ich plener odbywał się równolegle z naszym. Szczęśliwie dopisała nam pogoda. Był tylko jeden deszczowy dzień, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie ratusza z wystawami rysunku i malarstwa polskiego, oraz wyjątkową wystawę rysunków i akwareli Stanisława Wyspiańskiego, która właśnie w tym czasie miała miejsce. Oglądaliśmy też panoramę Torunia i starego miasta z wieży ratuszowej.

Powstało dużo dobrych rysunków. Uczniowie rozrysowywali się z dnia na dzień, robiąc szybkie postępy. Mówili, że chętnie zostaliby jeszcze chociaż dzień dłużej, aby jeszcze narysować kolejny rysunek. Planujemy zorganizować poplenerową wystawę najciekawszych prac.

Nasi uczniowie stworzyli świetną atmosferę. Było kulturalnie, wesoło i "na luzie". Dziękuję wszystkim i już myślę i czekam niecierpliwie na kolejny plener 2019.

Janusz Sokołowski - architekt, nauczyciel