Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Aktualności

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S. Noakowskiego w Warszawie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”.

14 MIEJSCE
wśród najlepszych techników w Polsce 2020

2 MIEJSCE
wśród najlepszych techników w województwie mazowieckim 2020

 


"Niepodległa do hymnu"

                                                         

Uczeń TAB laureatem XV Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

                                            

Patryk Gregorczyk został laureatem XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Organizatorami  konkursu byli - Instytut Papieża Jana Pawła II z siedzibą w Wilanowie i Fundacja BO WARTO. Celem konkursu było pogłębienie zainteresowania młodzieży osobą i nauczaniem Jana Pawła II w rocznicę 100-lecia urodzin Papieża. Przybliżenie młodym ludziom nauczania Kościoła oraz  ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości.  

Konkurs trwał od maja do października, na wszystkich poziomach miał charakter jednoetapowy. Zadaniem uczniów było napisanie pracy na jeden z podanych tematów. Prace uczestników musiały spełniać regulaminowe wymogi. Tematy z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy w XV edycji to:

  1. „Chrystus potwierdził Dekalog jako podstawę chrześcijańskiej moralności, uwydatniając równocześnie jego syntezę zawartą w przykazaniach miłości Boga i bliźniego” – pisał Jan Paweł II w książce Pamięć i tożsamość. Z którym przykazaniem Dekalogu współczesny człowiek ma największy problem?
  2. Wdzięczność to między innymi pamięć o tych, którzy pozostawili po sobie pewne dobro. Za co Polacy mogą być wdzięczni Janowi Pawłowi II?
  3. Wczesne poezje Karola Wojtyły zawierają utwór „Profile Cyrenejczyka”. Po zapoznaniu się z tym utworem przemyśl, kim jest współczesny Cyrenejczyk. Jaki jest jego stosunek do cierpienia, niesienia pomocy i Boga, który nas „zaczepia” na ulicy, zawsze nie w porę?

Patryk Gregorczyk pisał prace pod opieka p. Joanny Tomaszewskiej. Każda edycja konkursu jest zachętą do podjęcia wysiłku samodzielnego myślenia i rozwoju samego siebie. Zapraszamy młodzież TAB do udziału w XVI edycji konkursu na wiosnę 2021 roku.

Joanna Tomaszewska

 

Wyjście na film "Zieja"

Po wakacjach pojawiliśmy się wszyscy w szkole - w końcu! To były najdłuższe wakacje w życiu - mówili uczniowie. Dawno nie było takiej radości z tego, że zaczyna się szkoła - kwitowali z kolei nauczyciele. Szczególnie cieszyli się uczniowie klas I - nowa szkoła, nowa klasa, nowy wychowawca i w końcu nowi znajomi. Niemalże dało się wyczuć unoszące się w powietrzu pytanie: jak to będzie?

Dla naszych rozentuzjazmowanych I - klasistów zostało zorganizowane wyjście integracyjne do kina. 29 września po szóstej lekcji zebraliśmy się przed szkołą i ku zaskoczeniu wielu... ruszyliśmy pieszo! Nasze wyjście miało dwa akcenty: film i spacer. Najpierw zeszliśmy z wiślanej skarpy, potem szliśmy wzdłuż Wisłostrady, minęliśmy Cytadelę - i ostatecznie w pół godziny dotarliśmy na miejsce. Wielka w tym zasługa panów z klasy 1a, którzy nadawali tempo całej grupie. Oczywiście przed filmem ustawiła się kolejka do kinowego bufetu, bo czym byłoby wyjście do kina bez popcornu i coca-coli?

Po filmie wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą takich wyjść więcej. Obecnie to niemożliwe, ale mamy nadzieję, że niedługo znowu pospacerujemy tu i ówdzie...

Ks. Łukasz