Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Aktualności

 

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S. Noakowskiego w Warszawie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2019”.

POCZUJCIE RADOŚĆ EWANGELII

25 kwietnia 2019 r. w siedzibie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowały Maria Maciejewska z kl. 3F, Dorota Nowacka z kl. 2B, Michalina Barcz z kl. 2C. Uczennica Dorota Nowacka zajęła III miejsce i tym samym będzie reprezentowała Archidiecezję Warszawską w finale OKWB w dniach 10 – 11 czerwca br. w Niepokalanowie.

Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy Darów Ducha na etapie ogólnopolskim.

Barbara Józefiak

 

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2019

                                                                            

W ramach ogólnopolskiego programu Dzień przedsiębiorczości, uczniowie naszej szkoły, ponownie mieli możliwość odbycia jednodniowych praktyk na stanowiskach pracy związanych z kierunkiem kształcenia oraz w firmach z innych branży.

"Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie chętnie korzystają z możliwości poznania w praktyce różnych miejsc pracy, wykazują wiele zaangażowania i dzięki temu są bardziej zmotywowaniu do dalszej nauki. W tym roku, w programie wzięło udział 41 uczniów z naszej szkoły.

Opinie niektórych uczniów, którzy wzięli udział w Dniu przedsiębiorczości:

  • Bartosz z kl. III e: „Brałem udział w Dniu przedsiębiorczość w firmie Warbud. Dzięki wizycie w/w firmie miałem okazję zapoznać się z całym procesem prowadzenia projektów w dużej firmie branży budowlanej. Na spotkaniu z pracownikami zdobyłem dużo praktycznej wiedzy którą ciężko jest pozyskać w inny sposób niż poprzez praktykę. Osoby z którymi mogliśmy się spotkać tego dnia były przepełnione chęcią pomocy nam i rozwijania naszych wątpliwość. Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem wziąć udział w projekcie, ponieważ po nim podało zupełnie nowe światło na moją późniejszą drogę zawodową”.
  • Aleksandra z kl. III e: „Myślę ,że najważniejsza korzyść jaką wyniosłam z Dnia przedsiębiorczości to poszerzenie moich horyzontów co do zawodu powszechnie nazywanego "budowlaniec". Dotychczasowe postrzeganie tego rodzaju kariery zawodowej w moim przypadku ograniczało się do architektury kubaturowej, typowo miejskiej lub po prostu mieszkalnej zabudowy, natomiast infrastrukturalne obiekty były dla mnie czarną magią nie poruszaną w szkolnych rozmowach. Niesamowicie miły Pan Grzegorz z działu torowisk firmy Multiconsult w zasadzie przedstawił od kuchni proces projektowania i powstawania obiektów kolejowych i wniósł do mojego życia nową ciekawość”.

Opinie opiekunów/przedstawicieli Firm, którzy wzięli udział w Dniu przedsiębiorczości:

  • Pan Grzegorz - Starszy Asystent Projektanta Torowego - Firma Multiconsult: „Przedsięwzięcie - Dzień Przedsiębiorczości, w którym miałem okazję uczestniczyć jako osoba prezentująca zagadnienia związane z pracą zawodową projektanta, uważam za bardzo korzystne dla obu stron. Uczniowie technikum mogli zapoznać się ze specyficznymi dla danej specjalizacji aspektami pracy oraz dowiedzieć się od osób z doświadczeniem, co jest kluczowe dla właściwego przygotowania się do zawodu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadawała pytania, które pozwolą przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie w jakim kierunku chcą w przyszłości podążać. Z kolei opiekunowie mieli szansę odświeżyć spojrzenie na codzienne obowiązki, dzięki odpowiadaniu na pytania, z którymi w rutynowym dniu pracy nie mają okazji się spotkać. Ponadto w oparciu o własne, szkolne doświadczenie wyniesione z uczestnictwa w takim przedsięwzięciu mogę potwierdzić, że jest to bardzo ciekawa i pomocna inicjatywa”.
  • Pani Katarzyna - Koordynator Zespołu Projektowego I Inżynier Branży Sanitarnej: „Uczniowie uczestniczący w Dniu Przedsiębiorczości wykazali duże zainteresowanie prezentowanymi przez nas zagadnieniami dotyczącymi pracy koordynatora projektów i projektanta. Aktywnie uczestniczyli w dialogu, zadawali wiele trafnych pytań. Widać było, że uczestniczą w spotkaniu z własnego wyboru, chcą wykorzystać ten czas jak najlepiej i zdobyć jak najwięcej informacji. Postawa uczniów pozwala pozytywnie oceniać przyszłą kadrę techników i inżynierów, którzy w przyszłości, być może, znajdą się w szeregach naszej grupy zawodowej”.

Dziękuję Firmom i ich przedstawicielom, za pomoc w realizacji tego projektu:

  • WARBUD S.A.
  • Veolia Energia Warszawa S.A.
  • Multiconsult Polska Sp. z o.o.

Magdalena Ejzel
Koordynator szkolny programu Dzień przedsiębiorczości

SUKCES TAB NA ZAWODACH CENTRALNYCH - PIERWSI PO RAZ DRUGI

W wyniku eliminacji okręgowych XXXII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, które odbyły się w dn. 2 marca 2019 r., równocześnie w 12 okręgach, z okręgu warszawskiego awansowało siedmioro uczestników (w tym sześciu uczniów naszej szkoły). Finał odbył się w dniach 11-13 kwietnia br., w Wodzisławiu Śląskim w gościnnym Zespole Szkół Technicznych.

Do Wodzisławia Śląskiego pojechaliśmy pociągiem. Na stacji czekał na uczestników jeden z organizatorów, który busem zawiózł nas do miejsca zakwaterowania – hotelu Ostrawa. Po krótkim pobycie w tym kameralnym hotelu o przyzwoitym standardzie udaliśmy się na zwiedzanie tego śląskiego miasteczka. Po obejrzeniu centralnego punktu miasta – rynku wróciliśmy do hotelu, by przygotowywać się do piątkowych eliminacji.

W piątek, zaraz po śniadaniu, autokarami zostaliśmy przewiezieni do Zespołu Szkół Technicznych, w którym miały się odbyć zawody centralne. Po wylosowaniu miejsc na sali, uczniowie zostali powitani przez dyr. szkoły Czesława Pieczkę, starostę powiatu wodzisławskiego Leszka Bizonia i przewodniczącą Komitetu Głównego Olimpiady dr inż. Magdalenę Kruk. Rozpoczęły się pięciogodzinne zmagania podzielone na trzy tury, w których w sumie można było zdobyć 100 punktów. Salę, nasi uczniowie opuszczali w minorowym nastroju, małomówni, analizowali popełnione błędy, narzekali na trudne zadania…ogólnie smutek i rozczarowanie. Jednak należy pamiętać, że rywale też popełniają błędy a na oficjalne wyniki trzeba poczekać.

W sobotę, po wypoczynku w hotelu ponownie przyjechaliśmy do Zespołu Szkół, w którym
w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej miało się odbyć ogłoszenie wyników Olimpiady. Uroczystość prowadził dyr. szkoły p. Czesław Pieczka, który powitał  uczestników: parlamentarzystów, samorządowców, byłych dyrektorów szkoły, przedstawicieli Komitetu Głównego, jurorów, sponsorów, uczniów i zaproszonych gości. Po wstępie głos zabrał przewodniczący jury dr inż., Andrzej Marynowicz z Politechniki Opolskiej, który również bez zbytniego pośpiechu, ze specyficznym poczuciem humoru, omawiał wyniki. Zwyczajowo, wyniki uczniów wymieniane są od końca. Najpierw miejsca od 80 do 71, potem 70 do 61 itd. Rozlega się pieśń „We Are The Chmpions” wychodzi na podium pierwsza grupa uczniów – nie ma nikogo z naszej ekipy, następna grupa zakwalifikowana jako uczestnicy – też nie ma nikogo z naszych – wniosek, każdy będzie co najmniej finalistą. Znowu  „We Are The Chmpions” następna dziesiątka – również bez naszych. Czyżby sukces? Koniec wyczytywania finalistów – zaczynają się laureaci: 29 m. Adam Zagajewski, pieśń i następna grupa – 23 m. Konrad Pachała, następna grupa – 16 m. Adrian Franczak, następna -13 m. Krzysztof Buchała, 10 m. Daniel Boguszewski i 7 m. Bartosz Kuryłek. Euforia, jesteśmy pierwsi zespołowo. Niedowierzanie, radość w  zespole, po pięciu latach znowu pierwsi i to w szkole najlepszej w Polsce. Otrzymujemy puchar Prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który wręcza Roman Lulis z Mazowieckiej Okręgowej Izby Inż. Budownictwa. Następuje zakończenie Olimpiady przez Przewodniczącą Komitetu Głównego dr inż. Magdalenę Kruk. Gratulacje, fotografie, poczęstunek i koniec tej niesamowitej imprezy.

Podsumowując osiągnięcia całej ekipy warto podkreślić: 29 miejsce Adama, który jest dopiero w drugiej klasie! i Bartka, który w porównaniu do ubiegłego roku „przeskoczył” prawie o 70 miejsc. Bardzo wyrównany poziom pozostałych uczniów, wszyscy są z trzecich klas pozwala rokować nadzieję, że powtórzą ten sukces w przyszłym roku w Rzeszowie ale również indywidualnie znajdą się na „pudle” czego im szczerze życzę.

Włodzimierz Rodziewicz

 

UWAGA!!!

Uprzejmie informujemy, że odbiór świadectw ukończenia technikum będzie możliwy w sekretariacie szkoły w dniach 6-7 maja 2019 r. w godzinach 11.00-13.00.