Spacer śladami Lalki Bolesława Prusa

7 czerwca 2019 roku odbył się długo wyczekiwany przez nas spacer śladami Lalki Bolesława Prusa. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 2A i 3C wraz z opiekunami – Panem Łukaszem Tupaczem i Panią Edytą Smusz. Naszym przewodnikiem był Pan Jarosław Kaczorowski, licencjonowany spacerolog z „Praskiej Ferajny”.

W naszą podróż wyruszyliśmy spod pomnika Jana Kilińskiego. Następnie odwiedziliśmy ul. Miodową, Plac Teatralny, ul. Senatorską, a potem znaleźliśmy się na Krakowskim Przedmieściu. Przewodnik prezentował nam miejsca związane z akcją powieści oraz osobą samego Bolesława Prusa. Warto wymienić tu chociażby Pałac Paca, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, Kościół Sióstr Wizytek, Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Podwale czy Powiśle.

Pan Jarosław Kaczorowski dużo opowiadał o historii XIX-wiecznej Warszawy, prezentując archiwalne fotografie, a także często nawiązywał do treści powieści Prusa. Każdy mógł znaleźć coś, co mogło go zainteresować. Mimo ogromnego upału mogliśmy poczuć klimat XIX-wiecznego miasta, w przestrzeni którego żył i tworzył Bolesław Prus. Nasz spacer zakończył się obok pomnika Mikołaja Kopernika. W pobliżu tego monumentu stoi kamienica, którą zdobi tablica pamiątkowa, informująca że: „W tym miejscu stał dom, w którym mieszkał w latach 1878-79 Stanisław Wokulski…”.

Uważamy, że tego typu wyjścia są świetnym uzupełnieniem treści, które poznajemy na lekcjach języka polskiego i są doskonałym poszerzeniem naszych horyzontów poznawczych.

W przyszłym roku szkolnym planujemy spacer śladami ciekawych zabytków warszawskiej architektury.

Julia Dobraszkiewicz, klasa 2A