Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Podsumowanie wydarzeń

Koniec roku szkolnego jest bardzo dobrym powodem aby podziękować za współprace - uczniom, nauczycielom i pracownikom TAB, dzięki którym nasze projekty mogły nabrać realnych kształtów.

Barbara Józefiak i Joanna Tomaszewska.

Przedstawimy kilka z nich:

1. „Śpiewamy dla Niepodległej”

W piątek 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele kl. 1c, 1e, 1f, 2a, 2b, 2d, 2e, 3a, 3d, 3e w liczbie trzydziestu jeden i nauczyciele: p. Maryla Brzoska, p. Marta Fejcher, p. Urszula Nowak, p. Joanna Tomaszewska i p. Mirosław Kozłowski, przygotowani przez p. Barbarę Józefiak, zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. Victoria Łączyńska (kl.1c-skrzypce) i Jakub Bączyk (kl.3d-gitara) akompaniowali chórowi. W drugiej części wydarzenia Krzysztof Bratek i Brajan Domurad z kl.1c przedstawili prezentację przygotowaną przez p. Annę  Pieńkowską o Ignacym Janie Paderewskim uznanym na świecie pianiście i kompozytorze, premierze i ministrze spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej, mężu stanu. Mam nadzieję, że uroczystość zapadnie w pamięć naszych uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy śpiewali wraz chórem i poddali się  podniosłej atmosferze. Wykonując hymn narodowy oddali hołd tym wszystkim, dzięki którym mam wolne i suwerenne Państwo. Kacper Budek wykonał prezentację słów hymnu.2. Holy Wins czyli Orszak świętych i błogosławionych

Od 2013 roku czyli już po raz siódmy w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych przez korytarze i sale naszej szkoły przechodził radosny orszak świętych i błogosławionych, życząc wszystkim świętości i błogosławionych dni. W tym roku wzięło w nim udział osiemnastu uczniów przebranych za wybranego przez siebie świętego lub błogosławionego, min. św. Wojciecha, św. Agnieszkę, św. Jana Chrzciciela, św. Kingę, św. Mikołaja czy tak egzotyczną świętą jak św. Józefina Bakhita. Pomocą techniczną, wykonaniem charakteryzacji i zdjęć zajęli się uczniowie kl. 1d, 1f. Tego dnia odwiedziliśmy „orszakiem” uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z ul. Zakroczymskiej, wraz z dziećmi uczestniczyliśmy w przygotowanym na tę okazję balu wszystkich świętych. Orszak zawitał do podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej mieszczącym się przy ul. Wójtowskiej oraz Ojców Franciszkanów na ul. Zakroczymskiej. Byliśmy witani oklaskami i radosnymi uśmiechami. Zaangażowani w to wydarzenie byli „prawie” święci  uczniowie z kl. 1d, 1f, 2a, 2b, 2e, 3d. Brat Krzysztof z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych pożyczył habity i pelerynę, s. Anastazja ze zgromadzenia s. Elżbietanek trzy habity. Dzięki temu nasi uczniowie mogli poczuć się prawdziwiej i mogli utożsamić się ze świętymi i błogosławionymi, których  przedstawiali.3. Warsztaty kartek Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych

Uczniowie z klas 1B, 1C, 1D, 1E, 1F, 2B, 2C, 2D, 2E 2F, 3D, 4B wraz z katechetami na lekcjach religii wykonali w grudniu 2018 roku kartki bożonarodzeniowe, a w marcu 2019 roku kartki wielkanocne. Warsztaty kartek bożonarodzeniowych odbywały się również w sobotę. Wykonane przez młodzież za pomocą różnych technik kartki świąteczne zostały zaprezentowane w pokoju nauczycielskim, a następnie wysłane do władz oświatowych, szkół, firm współpracujących z TAB oraz emerytowanych pracowników szkoły, od których szkoła otrzymała podziękowania.

4. Święty Mikołaj w TAB i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących

Dnia 6 grudnia 2019 r. w szkole pojawił się święty Mikołaj, biskup Miry, który rozdawał uczniom, nauczycielom i pracownikom TAB słodycze. W rolę św. Mikołaja wcielił się uczeń–Marek Skowroński z kl. 4A. Święty Mikołaj odwiedził również uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego, gdzie był witany okrzykami radości. Dzieci przytulały się do „świętego”, a on nie krył wzruszenia i zadowolenia z ich reakcji /zdjęcia/. Cukierki dla społeczności szkolnej ufundowała Pani Dyrektor Katarzyna Majewska- Mrówczyńska.5. Przedstawienie bożonarodzeniowe

Co roku od wielu już lat tuż przed przerwą świąteczną p. Barbara Józefiak wraz z uczniami i p. Joanną Tomaszewską zapraszają brać szkolną, nauczycieli i pracowników na przedstawienie bożonarodzeniowe. W tym roku scenariusz powstał na kanwie opowiadania ks. Mieczysława  Malińskiego. „Anioł w klatce” został wystawiony 21 grudnia 2018 roku. W rolę Anioła wcielił się Bartek Kuryłek z kl.3c, postacie diablątek wykreowali Natalia Mierzejewska (kl.2b), Daria Nowik (kl.2b) ,Krzysztof Bratek (kl.1c), Paweł Galemba (kl.1b), ich rodziców zagrali Aleksandra Dybowska (kl.2c) i Marcin Błażkiewicz (kl. 3a). Aktorzy zagrali brawurowo wzbudzając entuzjazm oglądających. Bardzo starannie przygotowane dekoracje oraz stroje występujących aktorów przyciągały uwagę widowni. Piękna oprawa muzyczna oraz wyjątkowy repertuar kolęd i pastorałek wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło też popisów solowych. Iza Komorek zaśpiewała kolędę „Nad Betlejem w ciemną noc” w języku polskim i niemieckim, a Agata Zagórska piosenkę „A kto wie czy za rogiem”. Obydwie wykonawczynie zostały nagrodzone gromkimi brawami. Grupie muzycznej i solistkom akompaniowali Victoria Łączyńska z kl. 1c na skrzypcach i Jakub Bączyk z kl.3d na gitarze. Uczniowie: Rita Stefanowicz z kl. 1d i Mateusz Błachnio-Gumularz z kl.1c zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie w wierszu „W każdym człowieku”. Święta Rodzina, którą przedstawiali - Matkę Boską –Kamila Blicharska, św. Józefa -Tomasz Szczęch, uczniowie kl. 2a ,czuwała by zwyciężyło Dobro. Dzięki pomocy p. Grażyny Grabskiej stanęła klatka dla Anioła, jak prawdziwa. Dziękujemy również p. Grażynie Popis z Centrum Kształcenia Praktycznego za wykonanie skrzydeł dla Anioła. Pomysłodawczynią scenografii i strojów była p. Barbara Józefiak. Pani Joanna Tomaszewska czuwała nad wykonaniem dekoracji. W przygotowaniach uczestniczyli uczniowie z klasy 2b i 1d. Widzowie mogli śpiewać kolędy wraz z grupą wokalną dzięki wyświetlanym tekstom na ekranie. Prezentację kolęd i piosenek wykonał Kacper Budek z kl. 2b, który wraz z Pawłem Sądejem dbał o nagłośnienie przedstawienia. Julia Król z kl. 2e wykonała bardzo oryginalne zaproszenia na przedstawienie. Spotkania opłatkowe i przedstawienie szkolne pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.6. „Wyrwani z niepamięci”. I Dzień Założycieli Szkoły i Patrona Szkoły.

W dniu 25 marca 2019 roku odbył się I Dzień Założycieli Szkoły i Patrona Szkoły. Pomysł przypomnienia tych, dzięki którym mogliśmy obchodzić w 2017r. 90-lecie szkoły, powstał gdy poznałam ich losy. Życie prof. arch. Władysława Jastrzębskiego, prof. arch. Aleksandra Kapuścińskiego, dr arch. Mieczysława Popiela i prof. arch. Stanisława Noakowskiego uświadamia, że dzięki swoim niepowtarzalnym osobowościom mogli oni kształcić młodzież wrażliwą na piękno, inteligentną i kulturalną, nie godzącą się na bylejakość życia. W przygotowaniu wydarzenia brali udział uczniowie i uczennice klas 1, 2, 3. Jej centralnym punktem była rekonstrukcja zajęć, które łączyły architekturę z muzyką. Były to zajęcia z projektowania. Metoda ta miała inspirować słuchaczki „do poszukiwania kompozycji architektonicznych i ciekawych rozwiązań projektowych”. Trio Wiłkomirskich zastąpiły uczennice kl.1c: Victoria Łączyńska –skrzypce, Alicja Igielska -pianino i Weronika Kłopocka (kl. 1b) –flet, a uczennice J. Wieteska (kl. 1b), E. Sieradzka (kl. 1c), I. Misztal i R. Stefanowicz (kl. 1d), K. Pieńkowska, J. Włostowska, D. Nowik, Z. Makowska, D. Szuligowska (kl. 2b), W. Kunicka i J. Wieczorek (kl. 2c)- słuchaczki Żeńskiej Szkoły Architektury. Dziewczęta, prowadzący oraz autorki wydarzenia byli ubrani w stroje z epoki. Udało się również przekonać do tego pomysłu niektórych uczniów i nauczycielki. Dzięki strojom, scenografii, muzyce nawiązującej do lat  międzywojnia i II wojny światowej udało się nam odtworzyć niepowtarzalną atmosferę tego okresu.

Prowadzący wydarzenie, Natalia Mierzejewska z kl. 2b i Bartosz Kuryłek z kl. 3c, przedstawiali przybyłym na rekonstrukcję uczniom i nauczycielom, życiorysy założycieli i patrona Szkoły oraz najważniejsze osiągnięcia Szkoły z tego okresu. Między innymi przyznane przez jury Międzynarodowej Światowej Wystawy Paryskiej, medalu i dyplomu honorowego w dziedzinie szkolnictwa technicznego wszystkich stopni w 1937 roku. Oglądający mogli również zapoznać się z wystawą Ojcowie Niepodległości, którą pozyskałyśmy dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 158 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. Na zakończenie prowadzący imprezę zapraszali  przybyłych na wystawę rysunków portretowych założycieli i patrona Szkoły oraz arch. Mariana Walentynowicza, nie tylko nauczyciela ale i twórcy znaku Polski Walczącej i Koziołka Matołka. W wykonanie prac byli zaangażowani uczniowie, nauczyciele, a także absolwenci TAB. Ekspozycję można było oglądać na korytarzu szkoły przez kilka dni po wydarzeniu. Uczeń klasy 1c Andrii Dzyubas wyrzeźbił popiersie założyciela Szkoły prof. arch. Władysława Jastrzębskiego. Mamy nadzieję, że znajdzie się w szkole miejsce na jej wyeksponowanie. Całość wydarzenia uwiecznił na zdjęciach uczeń kl.1f  Filip Wardacki.

Mamy nadzieję, że idee przyświecające założycielom Szkoły staną się i naszym udziałem, a są to „sumienne i rzetelne traktowanie obowiązków, rozwijające zamiłowanie do wybranego zawodu i kult architektury jako jednej ze Sztuk”. „Umiłowanie Ojczyzny i narodowych tradycji niepodległościowych.”

Wydarzenie obejrzeli uczniowie klas od 1 do 4 wraz z opiekunami.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie oddając swój talent muzyczny, aktorski, plastyczny, czas i wiarę, że wielomiesięczne przygotowania zostaną sfinalizowane.

Barbara Józefiak

Cytaty są zaczerpnięte z książki- „1927-1997. Książka wydana z okazji jubileuszu 70–lecia Żeńskiej Szkoły Architektury”.7. Rekolekcje wielkopostne w 2019 roku dla uczniów TAB 

W dniach od 1 do 3 kwiecień 2019 roku dla uczniów naszej szkoły i LXII Liceum Mistrzostwa Sportowego oraz Gimnazjum z ul. Lewartowskiego, odbyły się w kościele Nawiedzenia NMP na Przyrynku rekolekcje wielkopostne, które poprowadził o. Henryk Kowalski redemptorysta. Katechetki przygotowały uczniów do służby liturgicznej Mszy świętej. Uczennica Maria Maciejewska (kl. 3f) przygotowała pieśni, a Jakub Bączyk (kl. 3d) wraz z Victorią Łączyńską (kl.1c-skrzypce) i Weroniką Kłopocką (kl.1b-flet) akompaniowali scholii TAB. P. Barbara Józefiak zredagowała modlitwę wiernych. O. Henryk Kowalski swoją pełną otwartości postawą, nie stroniącą od bezpośredniego kontaktu z młodzieżą zjednał sobie słuchających. Ukazał im jaka powinna być postawa prawdziwych, dojrzałych chrześcijan oraz jak zawalczyć o Boga i wartości chrześcijańskie w otaczającym nas świecie.

 

8. Pielgrzymka maturzystów na Jasną  Górę

W dniu 5 kwietnia 2019 r. odbyła się pielgrzymka maturzystów  na Jasną Górę. Z uczniami pielgrzymowały nauczycielki: p. Barbara Józefiak, p. Joanna Tomaszewska, p. Iwona Orłowska, p. Klaudia Łomińska. Młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej zawierzając siebie i swoje wybory Opatrzności Bożej. Opiekę duszpasterską nad pielgrzymami na Jasnej Górze objął ks. Sebastian Kępa, dr teologii z zakresu „teologia pastoralna”, wykładowca teologii pastoralnej, redaktor radiowy i,  jak siebie określa, ewangelizator katolików niepraktykujących. Droga Krzyżowa została odprawiona w niecodziennych warunkach /zdjęcia/. Komentarze ks. Sebastiana do kolejnych stacji były niesłychanie trafne i zapadły w serca uczestników. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na posiłek zwiedzaliśmy Jasną Górę. Nie sposób było obejrzeć cały obiekt wraz z bazyliką i muzeami. Młodzież była zachwycona zbiorami skarbca, które są dowodem miłości królów i prostych ludzi do Królowej Polski. „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy Gracza zrobiła na wszystkich wstrząsające wrażenie. Stworzony przez artystę cykl obejmuje osiemnaście obrazów. Autor namalował je z okazji drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa, a ofiarował Klasztorowi na Jasnej Górze w 2001 r. Historia męki i Zmartwychwstania Pańskiego opowiedziana zupełnie inaczej. Narodowe mity, legendy, polscy święci i błogosławieni, narodowi bohaterowie i ofiary, a także zwykli ludzie, żyjący tu i teraz, wszyscy wpleceni w historię Odkupienia. Powrót do Warszawy nie dłużył się dzięki przeżytym doznaniom. Katechetki zamówiły Mszę świętą, która została odprawiona w dniu 10 kwietnia br. w Sanktuarium Jasnogórskim, w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników TAB. 9. Aukcja charytatywna na rzecz Adasia Wituskiego odbyła się 15 października 2018 roku.

Chłopiec zmaga się hemimelią strzałkową/brak kości strzałkowej/ w lewej nodze. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od czerwca 2018 r. Wysyłane były listy do firm, szkół, instytucji, osób prywatnych. Dzięki tym zabiegom zebraliśmy 108 przedmiotów na aukcję. Dziękujemy Grupie INCO, Centrum Kształcenia Praktycznego, podopiecznemu Domu Opieki Społecznej, ks. prob. Stefanowi Kotwińskiemu, reżyserowi filmu „Dwie korony” p. Michałowi Kondratowi, Dyrektor TAB p. Katarzynie Majewskiej Mrówczyńskiej, p. Januszowi Sokołowskiemu, p. Magdalenie Wasilewskiej, p. Elżbiecie Milkowskiej, p. Marii Brzosce, p. Barbarze Józefiak, p. Joannie Tomaszewskiej oraz uczniom, którzy chętnie oddali swe rysunki, obrazy i zdjęcia na ten cel. Projekt zaproszenia na aukcję wykonała absolwentka TAB Aleksandra Pilch. Aukcję otworzyły p. Dyrektor Katarzyna Majewska Mrówczyńska wraz z p. Barbarą Józefiak opiekunką wolontariatu TAB. Mimo niewielkiej liczby osób uczestniczących w aukcji, licytacja poszczególnych przedmiotów była bardzo emocjonująca. Prowadzenia aukcji podjął się p. Łukasz Tupacz i wykonał to w sposób bardzo profesjonalny. Pomocnikami pana Profesora zostali jego wychowankowie z kl. 2a Tomasz Szczęch i Patryk Kwiatkowski. Uczennice z kl. 3c K. Rowińska, M. Strzałkowska oraz 3d Angelika Zalewska i Natalia Szarek przygotowały poczęstunek, który wraz z ciastami przekazanymi przez uczniów, stanowił poczęstunek dla licytujących. Pani Marta Fejcher i pani Joanna Tomaszewska wraz z Weroniką Krośnicką i Damianem Powierżą, zadbały o to aby każda osoba licytująca otrzymała swój przedmiot po uiszczeniu opłaty. Panie nie tylko dbały by nie było niedoboru w kasie ale brały z zapałem udział w licytacji. W czasie przerw Anna Bandurska (kl.4e), Iza Komorek (kl.3e) i Jakub Bączyk (kl.3d) wystąpili przed licytującymi prezentując swój niebanalny talent wokalny w interesującym repertuarze. O nagłośnienie wydarzenia zadbali Kacper Budek i Paweł Sądej z kl. 2b. Na zakończenie wydarzenia p. Magdalena Wituska wraz z Adasiem podziękowali zebranym, a w sposób szczególny organizatorom i darczyńcom za okazaną dobroć. Wolontariat TAB zaangażowany w przygotowanie i realizację aukcji to niespełna 50 osób, przedstawiciele kl.1a,c,e,f, 2a,b,c,e, 3a,b,c,d,e,f. Kwota uzyskana z aukcji to 6.720 zł.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się aby to wydarzenie mogło dojść do skutku.10. Koncert charytatywny dla Adasia Wituskiego

W dniu 25 marca 2019 roku odbył się koncert dla Adasia Wituskiego w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, na ulicy Podskarbińskiej 2. Wolontariusze z naszej szkoły również zaangażowali się w to wydarzenie. Członkowie szkolnego wolontariatu TAB: Jurek Zaremba i Damian Potrzebowski, pomagali przy sprzedaży biletów, zbieraniu datków do puszek, wprowadzaniu gości na salę widowiskową oraz sprzedaży kalendarzy dla Adasia. Goście dopisali, wszystkie bilety zostały sprzedane. Wśród gości byli min.: Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, pan Tomasz Kucharski, Dyrektor Domu Kultury. Występ pana A. Andrusa był pełen humoru. Osoby obecne na występie spędziły ciekawy wieczór i wsparły Adasia w jego dążeniu do osiągnięcia pełnej sprawności. Pan Artur Andrus nie krył wzruszenia, gdy usłyszał jak p. Magda Wituska dzielnie walczy o zdrowie swojego dziecko. Po zakończeniu występu, została przeprowadzona aukcja, na której wystawiono wartościowe przedmioty, począwszy od biżuterii do książki autorstwa p. A. Andrusa, wraz z dedykacją i autografem przeznaczonym dla osoby, która ją wylicytuje. Mama Adasia, p. Magdalena Wituska bardzo serdecznie podziękowała wszystkim, którzy przybyli by pomóc jej synowi. Jesteśmy naprawdę dumni i szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w tak szczytnym celu i codziennie mamy coraz większą nadzieję na zebranie potrzebnej sumy pieniędzy na operację nóżki Adasia.