BUDOWA VARSO TOWER W WARSZAWIE

W pierwszy Dzień Wiosny grupa olimpijczyków (OWiUB) z naszej szkoły wraz ze starszymi kolegami z Budowlanego Koła Studenckiego Wydziału Inżynierii Lądowej PW wybrała się na budowę największego w UE wieżowca, który ma mieć wysokość 310 m, a zlokalizowany jest obok dworca Centralnego.

Naszym przewodnikiem był asystent kierownika budowy, którego fachowość i zaangażowanie oraz znajomość problemów tej oryginalnej budowy zadziwiła wszystkich uczestników wycieczki. Po włożeniu butów, kamizelek i kasków oraz krótkiej odprawie dotyczącej BHP rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia imponującego zaplecza budowy, systemu identyfikacji pracowników oraz wymagań dotyczących pracowników i podwykonawców. W salce konferencyjnej omówiono szereg problemów związanych z przejęciem terenu budowy przez wykonawcę: dziesiątki kabli energetycznych, światłowodów, sieci kanalizacyjne, logistyki transportu (przywóz i wywóz) materiałów budowlanych itd. Zdarzały się niespodzianki jak np. znalezienie głazu polodowcowego o masie 50 ton, który spoczywał kilka milionów lat w ziemi czekając na wykonawców wieżowca.

Po części teoretycznej rozpoczęto zwiedzanie tej budowy. Dało się zauważyć dbałość kierownictwa budowy o warunki bezpiecznej pracy, barierki ochronne, oznakowanie stref zagrożeń, a nawet plastikowe "grzybki" zakładane na pręty zbrojeniowe, rzadko spotykane na innych budowach. Obecna faza budowy to po wykonaniu ścianek szczelinowych, wykonywanie stropów poziomu -3,-2 i -1, bo wszystkie prace toczą się równocześnie (w różnych częściach budowy).

Kierownictwo budowy, nie mając nic do ukrycia wykonało taras widokowy (naprzeciwko dworca Centralnego), z którego zainteresowani budową warszawiacy i przyjezdni goście mogą oglądać postęp robót. Uczniowie i studenci zadawali szereg pytań uzyskując szczegółowe odpowiedzi, tak że wycieczka trwała ponad 2 godziny. Ta druga już z kolei wspólna wycieczka pozwala sądzić, że będą następne (w tym również ponowne odwiedzenie VARSO TOWER).

WR