Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

15. EDYCJA PROGRAMU DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

                                                                                           

W ramach ogólnopolskiego programu Dzień przedsiębiorczości, uczniowie naszej szkoły, ponownie mieli możliwość odbycia jednodniowych praktyk na stanowiskach pracy związanych z kierunkiem kształcenia oraz w firmach z innych branży.

"Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie chętnie korzystają z możliwości poznania w praktyce różnych miejsc pracy, wykazują wiele zaangażowania i dzięki temu są bardziej zmotywowaniu do dalszej nauki. W tym roku, w programie wzięło udział 40 uczniów z naszej szkoły.

Opinie niektórych uczniów, którzy wzięli udział w Dniu przedsiębiorczości:

Natalia, Cezary, Damian oraz Przemek z kl. IIb:„…poznaliśmy pracę działu, w którym organizuje się wszystkie prace na budowie, począwszy od ustawienia dźwigu przez ekonomiczne wykorzystanie deskowań, po podział obiektu na działki robocze. Mieliśmy również przyjemność spotkać się z kierownikiem budowy i zapoznać się z zakresem jego obowiązków, odpowiedzialności. Ponad to Pani Iwona Kotlińska (specjalista ds. Zarządzania zasobami ludzkimi) zorganizowała nam również spotkanie z konstruktorami, którzy przedstawili dwa duże projekty, które są obecnie w trakcie realizacji, opisali konstrukcje, zastosowane rozwiązania techniczne, programy, które wykorzystują w pracy. Uważamy, że Dzień przedsiębiorczości przybliżył nam zawody z branży budowlanej, które możemy w przyszłości wykonywać, otrzymaliśmy wiele praktycznych informacji o jakich nie dowiedzielibyśmy się w szkolnej ławce”

Julia, Olga oraz Wojtek z kl. IIa: „Nasze odczucia po Dniu przedsiębiorczości spędzonym w Veolii Energia S.A. są bardzo pozytywne. Mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wygląda dzień pracy inspektora nadzoru budowlanego. Pan Marek zapoznał nas z dokumentacją budowy. Następnie wybraliśmy się z Panem Markiem na dwa place budowy. Na jednym z nich przyglądaliśmy się mufowaniu a na drugim sprawdzaliśmy z panem inspektorem poduszki kompensacyjne, było to bardzo ciekawe doświadczenie. Mieliśmy ze sobą plan dokładnie tego przyłącza które było wykonywane, wchodziliśmy do węzła. Czuliśmy się, jak osoby uprawnione do nadzorowania budowy, z tego też względu, że mogliśmy sami skontrolować, czy wszystko zostaje wykonywane zgodnie z planem. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania w Veolii, ponieważ mogliśmy zobaczyć jak wygląda zawód od strony praktycznej. To czego uczyliśmy się na lekcjach, szybko wyłapaliśmy w dokumentach, mając styczność z prawdziwym projektem, oznaczeniami oraz wszelkimi dokumentami. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że dokładnie to zostaje przedstawiane nam na lekcjach, niesamowite uczucie”.

Mateusz, Damian oraz Jakub z klasy 2f: „Wycieczka do siedziby Nationale – Nederlanden  była dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzień przedsiębiorczości sam w sobie jest bardzo interesującym i dobrze zorganizowanym wydarzeniem. Poznaliśmy tam wiele osobowości z branży finansów, ubezpieczeń na życie, a także przedsiębiorców z niezwykle kreatywnymi pomysłami. Po przez rożne zadania zobaczyliśmy na własne oczy jak praca w dobrze zorganizowanym zespole może przynosić założone cele. Wszystko to ma ogromne znaczenie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach, poznać bliżej firmę, robić pewne projekty, które jako proste ćwiczenia, pokazują jak powinien pracować zespół”.


Dziękujemy firmom i ich przedstawicielom, za pomoc w realizacji tego projektu:

  • Veolia Energia Warszawa S.A., WARBUD S.A., Państwowe Muzeum Archeologiczne
  • Usługi Projektowe Architektoniczno-Budowlane Mirosław Lech,
  • Nationale – Nederlanden

Magdalena Ejzel

Koordynator szkolny programu Dzień przedsiębiorczości