Technikum Architektoniczno-Budowlane

im. Stanisława Noakowskiego

Warsztaty Rysunkowe

Warsztaty Rysunkowe na Rodos - październik 2018

Niejednokrotnie wyjeżdżając do Aten, z zazdrością patrzyłam, jak młodzi ludzie z całego świata przyjeżdżają na szkolne wycieczki. W trakcie roku szkolnego trudno czasem poruszać się po muzeum, gdyż uczniowie, ze szkół plastycznych, architektonicznych, ale także filmowych i teatralnych, rozkładają się na podłodze czy wprost na ziemi, by przenieść eksponat sprzed tysiąca lat na papier.  Jako pedagog, który lubi pracę z młodzieżą, podjęłam wyzwanie zorganizowania, w ubiegłym roku szkolnym, Warsztatów Rysunkowych w Atenach. I... udało się. Zwiedziliśmy wszystkie największe zabytki i rysowaliśmy w plenerze w tych jakże cudownych miejscach. Ponieważ wszyscy wrócili zadowoleni, podjęłam się większego wyzwania - Warsztatów Rysunkowych na greckiej wyspie Rodos.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W stolicy wyspy znajduje się Starożytny Akropol, Kamienne Miasto zbudowane w średniowieczu przez Zakon Joannitów, w którym jest bardzo dużo miejsc do zobaczenia i zachwycenia i piękna promenada ciągnąca się kilometrami wzdłuż brzegu morza. Perełką wyjazdu był rejs statkiem na Akropol w Lindos.

Impreza okazała się sukcesem pod każdym względem. Pani Małgorzata Łapko każdego dnia dbała o warsztaty rysunkowe. Dla każdego była wsparciem, motywowała do rysowania i udzielała rad.  Pani Izabela Dobrosielska była nie tylko tłumaczem. Dzięki niej, ostatniego dnia, w eleganckim hotelu, w którym mieszkaliśmy podczas wycieczki, dostaliśmy salę konferencyjną, gdzie mogliśmy omówić rysunki i podsumować wyjazd.

Po powrocie wciąż słyszę od uczniów, jaki fajny i odmienny od innych, był to wyjazd i jak ważne były codzienne warsztaty pod okiem architekta. Można by dodać, że to uczniowie motywują nas, nauczycieli, do działania i kreatywnego myślenia.

Aneta Skowrońska
nauczyciel przedmiotów zawodowych

 

Warsztaty Rysunkowe w Toruniu 2018

W dniach 7 lipca - 13 lipca odbył się 7 dniowy wakacyjny plener rysunkowy w Toruniu zorganizowany w naszej szkole dla naszych uczniów w ramach Sobotnich Warsztatów Rysunku i Kompozycji

Na miejsce pleneru wybraliśmy Toruń ze względu na piękną zabytkową architekturę, niezliczoną ilość ciekawych kadrów malarskich i rysunkowych oraz fajny klimat. Zajęcia rysunkowe odbywały sie na wolnym powietrzu pod okiem naszych świetnych rysowników: Michała Porczyńskiego, Filipa Kozieradzkiego a także mojej skromnej osoby. Rysowaliśmy piękną zabytkową architekturę , urokliwe uliczki, wiejskie pejzaże z chatami krytymi strzechą w toruńskim skansenie. Podjęliśmy też próby malowania akwareli co było dla uczniów całkiem nowym doświadczeniem. Udało nam sie zaprosić jednego z najlepszych polskich akwarelistów pochodzenia wietnamskiego pana Minh Dam, który wykonał dla uczniów pokaz malowania akwareli " na żywo" połączony z wykładem. Nasi uczniowie mieli też okazję zapoznać się z tym jak rysują i malują najlepsi studenci Wydziału Architektury P.W. bo ich plener odbywał się równolegle z naszym. Szczęśliwie dopisała nam pogoda. Był tylko jeden deszczowy dzień, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie ratusza z wystawami rysunku i malarstwa polskiego, oraz wyjątkową wystawę rysunków i akwareli Stanisława Wyspiańskiego, która właśnie w tym czasie miała miejsce. Oglądaliśmy też panoramę Torunia i starego miasta z wieży ratuszowej.

Powstało dużo dobrych rysunków. Uczniowie rozrysowywali się z dnia na dzień, robiąc szybkie postępy. Mówili, że chętnie zostaliby jeszcze chociaż dzień dłużej, aby jeszcze narysować kolejny rysunek. Planujemy zorganizować poplenerową wystawę najciekawszych prac.

Nasi uczniowie stworzyli świetną atmosferę. Było kulturalnie, wesoło i "na luzie". Dziękuję wszystkim i już myślę i czekam niecierpliwie na kolejny plener 2019.

Janusz Sokołowski - architekt, nauczyciel